CYPE 3D 2025b Versiyonu ile Gelen Özellikler

CYPE 3D,2025b,versiyonu,ile gelen,özellikler

CYPE 3D 2025b Versiyonu ile Gelen Özellikler

CYPE 3D, çelik yapıları modellerken doğruluk ve verimlilik arayan yapı mühendisleri için önemli bir araçtır. Şu anda geliştirilme aşamasında olan ve piyasaya sürülmek üzere olan yeni 2025.b sürümü, bu süreci daha da optimize etmeyi vaat eden çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Bu yazıda, bu güncellemede bulacağınız başlıca yeni özellikleri inceleyeceğiz.

Yeni kenar çubuğu

CYPE 3D’nin yeni kenar çubuğu, model elemanlarının görünürlüğünü, modelleme tercihlerini ve eleman etiketlemesini kontrol etmek için araçlarla doludur. Bu kenar çubuğuyla temel özelliklere hızlı ve sezgisel erişime sahip olursunuz ve projelerinizi yönetmeyi kolaylaştırırsınız. Bu güncelleme daha fazla özelleştirme ve kontrol sağlayarak daha verimli bir iş akışına katkıda bulunur.

CYPE 3D,2025b,versiyonu,ile gelen,özellikler

Kesitlerin 3 boyutlu gösterimi

2025.b versiyonunda kesitlerin 3 boyutlu gösterimi uygulandı. Daha önce çubuklar şematik olarak tek boyutlu elemanlar olarak, levhalar ise iki boyutlu elemanlar olarak çiziliyordu. Artık 3 boyutlu gösterimle modellerin görselleştirilmesi daha gerçekçi ve ayrıntılı hale gelerek yapısal öğeler arasındaki etkileşimlerin daha iyi anlaşılmasına olanak tanıyor.

CYPE 3D,2025b,versiyonu,ile gelen,özellikler
CYPE 3D,2025b,versiyonu,ile gelen,özellikler

Özelleştirilebilir Pencere Sistemleri

Sürüm 2025.b’den itibaren CYPE 3D, ana ekran kullanıcı arayüzünün yerini alan yeni bir takılabilir pencere sistemine sahiptir. Çalışma alanı artık kullanıcının ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir. Windows, kayan pencereler olabilir, taşınabilir, boyutu değiştirilebilir, ana uygulama iletişim kutusundaki bir konuma yerleştirilebilir veya bunun dışına, hatta başka bir monitöre sürüklenebilir. Bu esneklik üretkenliği artırır ve projenin farklı yönlerini aynı anda görüntülemeyi kolaylaştırır.

Donanım İvmesinin Arttırılması

https://youtube.com/watch?v=Pw3UiP5GY3U%3Ffeature%3Doembed

Bir diğer önemli gelişme, modelin çizilmesinde donanım hızlandırmanın kullanılmasıdır. Bu, modeli taşırken, döndürürken veya ölçeklendirirken daha yüksek hız anlamına gelir ve daha sorunsuz ve daha doğru yapı yönetimine olanak tanır. Bu özellik sayesinde karmaşık modellerle çalışmak çok daha verimli oluyor ve yavaşlama veya çökme riski daha az oluyor.

Etiketleme sistemi

CYPE 3D,2025b,versiyonu,ile gelen,özellikler

Etiketleri kullanarak öğeleri sıralamaya yönelik yeni sistem, katmanları görüntülemeye yönelik eski yöntemin yerini alıyor. Katmanları oluşturmak ve ayarlarını tanımlamak için eski “Katman yönetimi” aracı kullanılıyordu. Artık 2025.b sürümünde bulunan yeni “Etiketler” aracıyla bu özellik geliştirildi ve geliştirildi. Etiketler, kullanıcıların ekranda tutabileceği, öğelere erişmeyi ve bunları yönetmeyi kolaylaştıran, kenetlenebilir pencerelerden biri haline geldi.

Kullanıcılar tek bir tıklamayla öğelerin görüntülenmesini ve/veya yapıştırılmasını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir; bu da şablon yönetimini daha dinamik ve organize hale getirir.

Dolu Kuvvet Diyagramlarının Çizilmesi

CYPE 3D,2025b,versiyonu,ile gelen,özellikler
CYPE 3D,2025b,versiyonu,ile gelen,özellikler

Bir diğer yeni özellik ise dolu kuvvet diyagramlarını çizme seçeneğidir. “Kuvvetler” penceresinde yeni “Dolgulu diyagram çiz” seçeneği aktif hale getirilerek kuvvet diyagramları negatif ve pozitif değerler için sırasıyla sarı ve kırmızı renklerle doldurulacaktır. Bu, kritik alanların görsel olarak tanımlanmasını kolaylaştırır ve modeldeki kuvvet sonuçlarının analiz edilmesine ve yorumlanmasına yardımcı olur.

Çizim tercihlerini ayarlamak için yeni seçenekler

CYPE 3D,2025b,versiyonu,ile gelen,özellikler

Eskiden “Proje” menüsünde bulunan “Çizim tercihleri” penceresi, 2025.b versiyonundan itibaren “Görüntüleme seçenekleri” adı verilen kenetlenebilir bir pencere haline gelmiştir. Programı kullanırken oldukça yaygın olan bu seçenekler ana diyalog kutusuna yerleştirilmiştir ve kullanıcıya doğrudan erişim olanağı sağlanmıştır. Mevcut olanlar arasında elemanların yerel eksenlerinin görüntülenmesi, elemanlar hakkındaki bilgilerin görüntülenmesi, elemanlar üzerindeki metinlerin görüntülenmesi ve metinlerin boyutunun ayarlanması ve diğer seçenekler bulunmaktadır. Bu değişiklik, model görünümlerinin ayarlanmasını ve özelleştirilmesini daha hızlı ve daha sezgisel hale getirir.

Related Articles

CYPE CONNECT

Cype Connect Çelik ve Ahşap Birleşim Programı CYPE Connect, sonlu elemanlar yöntemini kullanarak çelik ve ahşap birleşimlerinin modellenmesi, analizi ve kod kontrolü için bir araçtır. Program, eksiksiz…

CYPEHVAC

CYPEHVAC 1-CYPE HVAC CYPE firması Mekanik Sistemlerin tasarımında kullanılan CYPE HVAC yazılımı Türkçeye çevirmiştir. CYPE HVAC(Bkn HVAC nedir) iklimlendirme için su dağıtım sistemleri tasarlar. Radyatörleri…

Responses

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir